Pages

Sponsorlu Bağlantılar

Unicef Nedir? Unicef'in Kuruluş Amaçları Nelerdir?

17 Eylül 2013 Salı

Unicef 1954 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda kurulmuş olan bir kurumdur. Unicef adlı kurumun kurulmasındaki en önemli amaç çocuk hakları korumak ve mağdur olan tüm çocuklara sahip çıkmaktır. Her insanın insan olmasından kaynaklanan bazı hakları vardır ancak kötü niyetli kişiler hak hukuk gözetmediğinden dolayı özellikle çocuk haklarına zarar vermektedir. İşte bu tarz olayların önüne geçmek ve dünyayı daha güzel bir hale getirmek için kurulmuş olan kurum Unicef adlı kuruluştur. Unicef kuruluş amacı bakımından çeşitli maddelerle ele alınabilir bu yüzden sizlere Unicef nedir ve Unicef’in kuruluş amaçları nelerdir konusunu maddeler halinde aktarmak istiyoruz.

* Unicef mağdur olsun ya da olmasın tüm dünya çocuklarının haklarını korumayı ana ilke edinmiştir.
* Unicef mağdur olan çocukları korumak adına çalışmalarla kalmayıp tüm dünya çocuklarının haklarını çeşitli platformlarda savunmaktadır.
* Çocuk haklarını korumanın en önemli yolu insanları bilinçlendirmektir. Bu yüzden Unicef yetkilileri yıl içerisinde insanların daha duyarlı olmaları adına çeşitli çalışmalar yapmaktadır.
* Özellikle Afrika ülkelerinde açlıkla mücadele eden çocukları Unicef toplamış olduğu yardımlar ile barınma ve beslenme gibi konularda yardım etmektedir.
Unicef yetkilileri dünyanın neresinde olursa olsun çocuk ruhunun evrensel bir ruh olduğuna inandığından dolayı din ve renk ayrımı yapmaksızın tüm dünya çocuklarının imdadına koşmaktadır. Özellikle ülkemizde yaşanmış olan 1999 depreminde Unicef ailesinin depremzede çocuklara hem ruhsal hem de maddi açıdan yardım ettiği bilinmektedir.

Unicef maddi gelirini yüreği sevgi kokan kurum ve kuruluşlardan almış olduğu bağışlardan sağlamaktadır. Kurumun parayla sıcak teması olmadığından dolayı bu kuruluşa sadece para yardımcı yapmak yerine yiyecek ve giyecek gibi yardımlarda da bulunulmaktadır. Ülkemiz tekstil konusunda dünya devleri arasında yer aldığından dolayı her yıl Unicef ailesine binlerce çocuk giyimi bağışlandığı bilinenle arasında yer alıyor.

Kaynak: http://www.e-sorgu.org/unicefin-amaci-nedir-unicefin-gorevleri-nelerdir.html

6 yorum

 1. Güzel bir bilgi olmuş ve bence o kadar da uzun değil. :)

  YanıtlaSil
 2. Gerçekten çok iyi bir bilgi olmuş. Kısa ve öz olmuş ayrıca da ödevimde çok yardımcı oldu bu yazı :) Çok teşekkür ederim ::):)))):):)::):):

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de harika bir yazı ödevim bir numara oldu

   Sil
  2. ay çok güzel yazan kişiye çok teşekkür ediyorum

   Sil
 3. Çok güzel bir yazı lakin sadece İlkokul ve Ortaokul derecesinde.Bu yazı lise ve üniversite için gerekli bilgi ve niteliğe sahip değil.Ama yinede güzel bir yazı.Tebrikler...

  YanıtlaSil

---Sponsorlu Bağlantılar---
 
----------------------Sponsorlu Bağlantılar----------------------

Bu Blogda Ara

Yükleniyor...

Toplistler

Ansiklopedik Bilgi